Rekreačné apartmány ALMA


Prejsť na obsah

Prostredie

Obec Vyhne leží v okrese Žiar nad Hronom (18 km od Žiaru nad Hronom), v južnej časti Štiavnických vrchov vo Vyhnianskej doline na strednom Pohroní.
Vyhne sú známe svojou baníckou históriou, najstarším pivovarom na Slovensku, železiarstvom, či strojárstvom. Obec sa taktiež spomína v súvislosti so svojou kúpeľnou históriou. V roku 2007 bolo na mieste bývalého termálneho kúpaliska otvorené vodné centrum s názvom Vodný raj Vyhne. V oblasti športu sú Vyhne zaujímavé najmä tunajším biatlonovým štadiónom a klubom.


Obec Vyhne ponúka rôzne prírodné zaujímavosti. Priamo nad dedinou sa týči vrch Kamenná (495 m n.m.), na ktorého úpätí sa nachádza unikátny prírodný úkaz - Národná prírodná rezervácia Kamenné more - rozlohou najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku cenné predovšetkým pre svoju geologickú hodnotu. Ďalším mimoriadne cenným útvarom prírody je Prírodná pamiatka Vyhniansky travertín - travertínová kopa tvoriaca vodopád o výške 3,5m s vodou vytekajúcou z bývalej štôlne.
Neďaleko obce Vyhne leží tiež známe banícke mesto Banská Štiavnica (v súčasnosti je zaradená do Svetového dedičstva UNESCO), ktorá sa v minulosti preslávila vďaka významnej ťažbe striebra a nájdete tu tiež veľa turistických atrakcií ako napríklad Slovenské banské múzeum, Banské múzeum v prírode - skanzen, alebo Kaštieľ vo Svätom Antone.


Copyright 2009 © alma-minet.sk, created by Kamil Trnka | kamil.trnka@gmail.com

Naspäť na obsah | Späť na hlavné menu